Plugins - Page Builder by SiteOrigin - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (528 entries)

en: This widget should not be used in the main post area.
it: Questo widget non dovrebbe essere utilizzato nell'area principale dell'articolo.

en: Template not found
it: Template non trovato

en: Change column direction to the left
it: Modifica direzione colonna verso sinistra

en: Delete widget
it: Elimina widget

en: Duplicate widget
it: Duplica widget

en: Edit widget
it: Modifica widget

en: Edit As Page
it: Modifica come Pagina

en: Dismiss Notice
it: Ignora avviso

en: Introduce dynamic video backgrounds to any Page Builder row, column, or widget with %link%.
it: Introduci sfondi video dinamici a qualsiasi riga, colonna o widget di Page Builder con %link%.

en: Direction:
it: Direzione:

en: Column Presets:
it: Preimpostazioni colonna:

en: Margins around the widget when on tablet devices.
it: Margini intorno al widget su dispositivi tablet.

en: Tablet Margin
it: Tablet - Margini

en: right
it: destra

en: left
it: sinistra

en: Change column direction to the %s
it: Modifica direzione colonna verso %s

en: Adjust column size of column %s.
it: Regola dimensione colonna della colonna %s.

en: Column Count:
it: Conteggio colonne:

en: Column Class
it: Classe della colonna

en: Column%s Styles
it: Stili colonna%s

en: Column Actions
it: Azioni colonna

en: Add Widget to Column
it: Aggiungi un widget alla colonna

en: Column resized
it: Colonna ridimensionata

en: Access Modes
it: Modalità di accesso

en: Boost your page-building speed by upgrading to %link% – copy and paste rows and widgets across domains with ease!
it: Aumenta la velocità di costruzione delle pagine aggiornando a %link% – copia e incolla righe e widget tra domini diversi con facilità!

en: Upgrade to %link% and copy-paste rows and widgets between domains to build pages faster.
it: Aggiorna a %link% per copiare e incollare righe e widget su domini diversi e costruire pagine più rapidamente.

en: Save With Page Save
it: Salva con Salva pagina

en: Save Now
it: Salva ora

en: Background Image Opacity
it: Opacità dell'immagine di sfondo

en: Display the SiteOrigin Installer admin menu item.
it: Visualizza la voce di menu SiteOrigin Installer admin.

en: Display the Add SiteOrigin Layout Block quick add button in the Block Editor.
it: Visualizza il pulsante di aggiunta rapida del blocco Layout SiteOrigin nell'editor a blocchi.

en: Block Editor Layout Block Quick Add Button
it: Pulsante di aggiunta rapida del blocco Layout nell'editor a blocchi

en: Required %s
it: Necessario %s

en: Documentation
it: Documentazione

en: Install
it: Installa

en: Get SiteOrigin Premium
it: Ottieni SiteOrigin Premium

en: All
it: Tutto

en: Themes
it: Temi

en: Plugins
it: Plugin

en: SiteOrigin Installer
it: Installer SiteOrigin

en: Activate
it: Attiva

en: Click here
it: Fai clic qui

en: %s to install recommended SiteOrigin plugins and a SiteOrigin theme to get your site going.
it: %s per installare i plugin SiteOrigin raccomandati e un tema SiteOrigin per avviare il tuo sito.

en: Set the minimum height of the row to the full height of the browser.
it: Imposta l'altezza minima della riga sull'altezza massima del browser.

en: Full Height
it: A tutta altezza

en: Output margin, border, and padding styles inline to reduce potential Cumulative Layout Shift.
it: Output in linea degli stili di margine, bordo e spaziatura interna per ridurre il potenziale spostamento cumulativo del layout.

en: Inline Styles
it: Stili in linea

en: Add widget, column, and row Retina background images for high-pixel-density displays with %link%.
it: Aggiungi a widget, colonne e righe immagini di sfondo Retina per schermi ad alta densità con %link%.

en: Organize your Page Builder rows with custom background colors using %link%.
it: Organizza le righe del tuo Page Builder con colori di sfondo personalizzati utilizzando %link%.

en: Border Thickness
it: Spessore del bordo

en: Background Image Size
it: Dimensione dell'immagine di sfondo

en: Thumbnail (Theme-defined)
it: Miniatura (definita dal tema)

en: desaturated-yellow
it: giallo desaturato

en: lime-green
it: verde lime

en: grayish-violet
it: grigio violetto

en: soft-red
it: rosso tenue

en: soft-blue
it: blu tenue

en: Inset box shadows appear inside the %s.
it: Le ombre interne del riquadro appaiono all'interno di %s.

en: Inset
it: Interno

en: Desaturated Yellow
it: Giallo desaturato

en: Lime Green
it: Verde lime

en: Grayish Violet
it: Grigio violetto

en: Soft Red
it: Rosso tenue

en: Soft Blue
it: Blu tenue

en: Choose Media
it: Scegli Media

en: Box Shadow Hover
it: Ombra del riquadro al passaggio del mouse

en: Spread
it: Diffusione

en: Blur
it: Sfocatura

en: Vertical Offset
it: Offset verticale

en: Horizontal Offset
it: Offset orizzontale

en: Color
it: Colore

en: Box Shadow
it: Ombra del riquadro

en: Border Radius
it: Raggio del bordo

en: A custom class used for this %s.
it: Una classe personalizzata per questo %s.

en: This is a legacy Page Builder widget. Please move to use widgets from the %sSiteOrigin Widgets Bundle%s plugin when able.
it: Questo è un widget legacy di Page Builder. Se possibile, ti consigliamo di usare i widget del plugin %sSiteOrigin Widgets Bundle%s.

en: The default widget bottom margin on mobile.
it: Margine predefinito sotto i widget su dispositivi mobili.

en: Mobile Widget Bottom Margin
it: Margine inferiore del widget per dispositivi mobili

en: The default vertical space between columns in a collapsed mobile row.
it: Lo spazio verticale predefinito tra le colonne in una riga collassata per dispositivi mobili.

en: Mobile Column Bottom Margin
it: Margine inferiore della colonna per dispositivi mobili

en: Mobile Row Bottom Margin
it: Margine inferiore della riga per dispositivi mobili

en: WooCommerce Templates Addon
it: Add-on WooCommerce Templates

en: Get the %link%. Create custom templates for the Product, Archives, Shop, Cart, and Checkout pages.
it: Ottieni il %link%. Crea template personalizzati per le pagine prodotto, archivi, negozio, carrello e pagamento.

en: Get fast email support for Page Builder with %link%.
it: Ottieni assistenza rapida via email per Page Builder con %link%.

en: Webfont Selector Addon
it: Selettore add-on webfont

en: Use Google Fonts in SiteOrigin Widgets with the %link%.
it: Utilizza Google Fonts nei widget SiteOrigin con %link%.

en: Tooltip Addon
it: Add-on tooltip

en: Get a %link% with SiteOrigin Premium.
it: Ottieni un %link% con SiteOrigin Premium.

en: Hide rows and widgets on specific devices with the %link%.
it: Nascondi righe e widget su dispositivi specifici con %link%.

en: Show or hide rows and widgets between a selected date range with the %link%.
it: Mostra o nascondi righe e widget in un intervallo di date selezionato con %link%.

en: Toggle Visibility Addon
it: Attiva/disattiva add-on visibilità

en: Hide rows and widgets based for logged-in or logged-out users with the %link%.
it: Nascondi righe e widget in base all'autenticazione o disconnessione degli utenti con %link%.

en: Add parallax background images to your slider type widgets with %link%.
it: Aggiungi immagini di sfondo con effetto parallax ai tuoi widget di tipo slider con %link%.

en: Upload multiple image frames at once to Widgets Bundle Slider and Image Grid type widgets with %link%.
it: Carica più fotogrammi di immagini contemporaneamente nei widget di tipo Widgets Bundle Slider e Image Grid con %link%.

en: Mirror Widgets Addon
it: Add-on Mirror widget

en: Get the %link%. Create a widget once, use it everywhere. Update it and the changes reflect in all instances of the widget.
it: Ottieni il %link%. Crea un widget una volta, usalo ovunque. Aggiornalo e le modifiche si rifletteranno in tutte le istanze del widget.

en: Link Overlay Addon
it: Add-on overlay link

en: Link an entire Page Builder row, column, or widget with the %link%.
it: Collega un'intera riga, colonna o widget di Page Builder con il %link%.

en: Lightbox Addon
it: Add-on lightbox

en: Get a %link% for the SiteOrigin Image, Masonry, and Slider Widgets.
it: Ottieni un %link% per i widget Immagine SiteOrigin, Masonry e Slider.

en: Image Overlay Addon
it: Add-on overlay immagine

en: Get the %link%. Add beautiful and customizable text overlays with animations to your images.
it: Ottieni il %link%. Aggiungi sovrapposizioni di testo belle e personalizzabili con animazioni alle tue immagini.

en: CPT Builder Addon
it: Add-on builder CPT

en: Get the %link%. Build custom post types with reusable Page Builder layouts.
it: Ottieni il %link%. Crea tipi di contenuto personalizzati con layout di Page Builder riutilizzabili.

en: Animations Addon
it: Add-on animazioni

en: Get the row, column, and widget %link%.
it: Ottieni il %link% alla riga, alla colonna e al widget.

en: Margins around the widget when on mobile devices.
it: Margini intorno al widget su dispositivi mobili.

en: Mobile Margin
it: Margine dispositivo mobile

en: Link Hover Color
it: Colore link al passaggio del mouse

en: Space below the row on tablet devices. Default is %spx.
it: Spazio sotto la riga sui dispositivi tablet. Predefinito %spx.

en: Tablet Bottom Margin
it: Margine inferiore per tablet

en: Padding when on tablet devices.
it: Spaziatura interna su dispositivi tablet.

en: Tablet Padding
it: Spaziatura interna nei tablet

en: Tablet Layout
it: Layout per tablet

en: When accessing the Live Editor via the toolbar link, return to the site after saving.
it: Quando accedi al Live Editor tramite il link della barra degli strumenti, torna al sito dopo aver salvato.

en: Live Editor Toolbar Link: Close After Editing
it: Link alla barra degli strumenti di Live Editor: chiudi dopo la modifica

en: Display a Live Editor link in the toolbar when viewing site.
it: Mostra un link al Live Editor nella barra degli strumenti durante la visualizzazione del sito.

en: Live Editor Toolbar Link
it: Link alla barra degli strumenti del Live Editor

en: Support
it: Supporto

en: Settings
it: Impostazioni

en: Allow margin below the last row.
it: Lascia un margine sotto l'ultima riga.

en: For compatibility, the Legacy Layout Engine switches from Flexbox to float when older browsers are detected.
it: Per compatibilità, il motore del layout legacy sostituisce il Flexbox con un float quando vengono rilevati vecchi browser.

en: Add the widget class to Page Builder widgets. Disable if theme widget styles are negatively impacting widgets in Page Builder.
it: Aggiunge una classe css ai widget di Page Builder. Disabilita se gli stili dei widget del tema generano un impatto negativo sui widget in Page Builder.

en: Prevented SiteOrigin layout from repeated rendering.
it: Impedito al layout di SiteOrigin di ripetere il rendering.

en: How much the image is scaled. The higher the scale is set, the more visible the parallax effect will be. Increasing the scale will result in a loss of image quality.
it: Quanto viene scalata l'immagine. Più alto il numero impostato, più sarà visibile l'effetto parallax. Aumentando la scala diminuirà la qualità dell'immagine.

en: Parallax Scale
it: Scala del parallax

en: The delay before the parallax effect finishes after the user stops scrolling.
it: Il ritardo con cui termina l'effetto parallax dopo che l'utente ferma lo scorrimento.

en: Parallax Delay
it: Ritardo del parallax

en: Modern is recommended as it can use smaller images and offers better performance.
it: Moderno è raccomandato perché può usare immagini più piccole e offre prestazioni migliori.

en: Modern
it: Moderno

en: Parallax Type
it: Tipo di parallax

en: Page Builder Layout CSS Output Location
it: Posizione di output del CSS per i layout di Page Builder

en: Automatic
it: Automatico

en: The default margin below rows on mobile.
it: Margine predefinito sotto le righe su dispositivi mobili.

en: Disable row/widget background parallax when the browser is smaller than the mobile width.
it: Disabilita il parallax allo sfondo della riga/widget se la finestra del browser è più piccola della larghezza per dispositivi mobili.

en: Disable Parallax On Mobile
it: Disabilita parallax su dispositivi mobili

en: CSS declarations applied when in mobile view.
it: Dichiarazioni CSS usate nella visualizzazione con dispositivi mobili.

en: Mobile CSS Declarations
it: Dichiarazioni CSS per dispositivi mobili

en: One declaration per line.
it: Una dichiarazione per ogni riga.

en: CSS Declarations
it: Dichiarazioni CSS

en: Help
it: Aiuto

en: Vertical space between columns in a collapsed mobile row. Default is %spx.
it: Spazio verticale tra le colonne di una riga collassata nella versione per dispositivi mobili. Predefinito %spx.

en: Margins around the widget.
it: Margini attorno al widget.

en: Margin
it: Margine

en: Link Color
it: Colore dei link

en: Use row setting
it: Usa le impostazioni della riga

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: Space below the row on mobile devices. Default is %spx.
it: Spazio sotto la riga su dispositivi mobili. Predefinito %spx.

en: Mobile Bottom Margin
it: Margine inferiore per dispositivi mobili

en: Stretch
it: Dilatato

en: Column Vertical Alignment
it: Allineamento verticale della colonna

en: Right on Top
it: In alto a destra

en: Left on Top
it: In alto a sinistra

en: Collapse Order
it: Ordine di compressione

en: No Collapse
it: Non comprimere

en: Collapse Behaviour
it: Comportamento di compressione del layout

en: Amount of space between columns. Default is %spx.
it: Quantità di spazio tra le colonne. Valore predefinito %spx.

en: Space below the row. Default is %spx.
it: Spazio sotto la riga. Valore predefinito %spx.

en: Fixed
it: Fisso

en: Contain
it: Adatta

en: Padding when on mobile devices.
it: Spaziatura interna su dispositivi mobili.

en: Mobile Padding
it: Spaziatura interna per dispositivi mobili

en: %s Class
it: Classe %s

en: A custom ID used for this %s.
it: Un ID personalizzato usato per questo %s.

en: %s ID
it: ID di %s

en: This widget can currently only be used in the WordPress admin interface.
it: Questo widget attualmente può essere usato solo nell'interfaccia di amministrazione di WordPress.

en: Posts query
it: Query degli articoli

en: More link
it: Link "Altro"

en: Block Editor
it: Editor a blocchi

en: Toggle editor selection menu
it: Attiva / disattiva il menu di selezione editor

en: This post type is set to use the Classic Editor by default for new posts. If you'd like to change this to the Block Editor, please go to <a href='%s' class='components-notice__action is-link'>Page Builder Settings</a> and disable <strong>Use Classic Editor for New Posts</strong>.
it: Questo tipo di contenuto è impostato per usare Classic Editor come predefinito per i nuovi contenuti. Se desideri usare l'Editor a blocchi vai alle <a href='%s' class='components-notice__action is-link'>impostazioni di Page Builder</a> e disabilita <strong>Usa Classic Editor per i nuovi articoli</strong>.

en: %s Widget | %s Widgets
it[0]: %s widget
it[1]: %s widget

en: Missing widget type.
it: Tipo di widget mancante.

en: Please specify the type of widget form to be rendered.
it: Specifica il tipo di modulo widget da mostrare.

en: Unknown error. Failed to load the form. Please check your internet connection, contact your web site administrator, or try again later.
it: Errore sconosciuto. Il caricamento del modulo è fallito. Controlla la tua connessione a internet, contatta l'amministratore del tuo sito web, o riprova più tardi.

en: Read our %s if you need help.
it: Leggi il nostro %s se hai bisogno di aiuto.

en: Add a {{%= items[0] %}}, {{%= items[1] %}} or {{%= items[2] %}} to get started.
it: Aggiungi un {{%= items[0] %}}, {{%= items[1] %}} o {{%= items[2] %}} per iniziare.

en: Add a {{%= items[0] %}} or {{%= items[1] %}} to get started.
it: Aggiungi un {{%= items[0] %}} o {{%= items[1] %}} per iniziare.

en: Add a {{%= items[0] %}} to get started.
it: Aggiungi un {{%= items[0] %}} per iniziare.

en: Hmmm... Adding layout elements is not enabled. Please check if Page Builder has been configured to allow adding elements.
it: Mhhh... L'aggiunta di elementi di layout non è abilitata. Controlla se Page Builder è stato configurato per consentire l'aggiunta di elementi.

en: New Row
it: Nuova riga

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Draft
it: Bozza

en: Paste Row
it: Incolla riga

en: Copy Row
it: Copia riga

en: Row Actions
it: Azioni riga

en: Paste Widget Below
it: Incolla widget sotto

en: Copy Widget
it: Copia widget

en: Delete Widget
it: Elimina widget

en: Duplicate Widget
it: Duplica widget

en: Edit Widget
it: Modifica widget

en: Widget Actions
it: Azioni widget

en: Paste Widget
it: Incolla widget

en: %s is ready to insert.
it: %s è pronto per l'inserimento.

en: Row pasted
it: Riga incollata

en: External URL
it: URL esterno

en: Bottom
it: In basso

en: Top
it: In alto

en: Mobile Layout
it: Layout per dispositivi mobili

en: Missing style form type.
it: Modulo stile mancante.

en: Please specify the type of style form to be rendered.
it: Specifica il tipo di modulo stile da mostrare.

en: Invalid nonce.
it: Nonce non valido.

en: The supplied nonce is invalid.
it: Il nonce fornito non è valido.

en: There was a problem fetching the layout. Please try again later.
it: C'è stato un problema nel recupero del layout. Riprova più tardi.

en: Missing layout ID or no such layout exists
it: Manca l'ID del layout oppure questo layout non esiste

en:  - Results For:
it:  - Risultati per:

en: Clone %s
it: Clona %s

en: Theme Defined Layouts
it: Layout definiti dal tema

en: Invalid request.
it: Richiesta non valida.

en: Include styles into your Post Content. This keeps page layouts, even when Page Builder is deactivated.
it: Includi gli stili nel contenuto degli articoli. Questa opzione mantiene i layout di pagina anche quando Page Builder è disattivato.

en: Copy Styles
it: Copia Stili

en: Last Row With Margin
it: Margine nell'ultima riga

en: Default margin below rows and widgets.
it: Margine predefinito sotto le righe e i widget.

en: Row/Widget Bottom Margin
it: Margine inferiore della riga o del widget

en: Device width, in pixels, to collapse into a tablet view.
it: Larghezza del dispositivo, in pixel, per il passaggio alla visualizzazione tablet.

en: Tablet Width
it: Larghezza per tablet

en: Use Legacy Layout Engine
it: Usa il motore di layout datato

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Detect older browsers
it: Rileva i vecchi browser

en: Collapses columns differently on tablet devices.
it: Comprime le colonne in modo diverso su tablet.

en: Use Tablet Layout
it: Usa il layout per tablet

en: Open a widget form as soon as it's added to a page.
it: Apri il modulo widget quando viene inserito in una pagina.

en: Instant Open Widgets
it: Apertura istantanea dei widget

en: Add Widget Class
it: Aggiungi una classe di widget

en: Whether to display SiteOrigin Layout Blocks in edit mode or preview mode in the Block Editor.
it: Scegli se visualizzare i blocchi layout SiteOrigin in modalità modifica o in modalità anteprima nell'editor a blocchi.

en: Preview
it: Anteprima

en: Layout Block Default Mode
it: Layout a blocchi come modalità predefinita

en: New Classic Editor posts/pages that you create will start with the Page Builder loaded. The %s"Use Classic Editor for New Posts"%s setting must be enabled.
it: I nuovi articoli / pagine creati con Classic Editor inizieranno direttamente con Page Builder attivo. L'impostazione %s"Usa Classic Editor per i nuovi articoli"%s dev'essere abilitata.

en: Default to Page Builder Interface
it: Imposta l'Interfaccia di Page Builder come predefinita

en: Display the %sSiteOrigin Premium%s upgrade teaser in the Page Builder toolbar.
it: Visualizza il teaser di aggiornamento a %sSiteOrigin Premium%s nella barra degli strumenti di Page Builder.

en: Upgrade Teaser
it: Teaser di aggiornamento

en: Page Builder will create an emulated sidebar, that contains all widgets in the page.
it: Page Builder creerà una barra laterale emulata che conterrà tutti i widget della pagina.

en: Sidebars Emulator
it: Emulatore di barre laterali

en: How many pixels of scrolling results in a single pixel of parallax motion. 0 means automatic. Lower values give a more noticeable effect.
it: Quanti pixel di scorrimento risultano in un singolo pixel di movimento di parallasse. 0 per automatico. I valori più bassi generano un effetto più marcato.

en: Limit Parallax Motion
it: Limita il movimento del parallax

en: Display a widget count in the admin lists of posts/pages where you're using Page Builder.
it: Visualizza il conteggio dei widget nella lista di amministrazione di articoli/pagine in cui stai usando Page Builder.

en: Display Widget Count
it: Visualizza il conteggio dei widget

en: Display a %sSiteOrigin Page Builder%s post state in the admin lists of posts/pages to indicate Page Builder is active.
it: Mostra uno stato del post %sSiteOrigin Page Builder%s nella lista di amministrazione di articoli/pagine per indicare che Page Builder è attivo.

en: Display Post State
it: Mostra lo stato dell'articolo

en: New posts of the above Post Types will be created using the Classic Editor.
it: I nuovi articoli dei tipi di contenuto qui sopra verranno creati usando Classic Editor.

en: Use Classic Editor for New Posts
it: Usa Classic Editor per i nuovi articoli

en: The post types on which to use Page Builder.
it: I tipi di articoli con cui usare Page Builder.

en: Get Premium
it: Ottieni la versione Premium

note: translators: accessibility text
en: (email SiteOrigin support)
it: (invia un'email al supporto di SiteOrigin)

en: Email Support
it: Supporto via email

note: translators: accessibility text
en: (opens in a new window)
it: (si apre in una nuova finestra)

en: SiteOrigin Page Builder News
it: Notizie su SiteOrigin Page Builder

en: Add SiteOrigin Layout Block
it: Aggiungi un blocco di layout SiteOrigin

en: Toggle mobile mode
it: Modalità cellulare

en: Toggle tablet mode
it: Modalità tablet

en: Toggle desktop mode
it: Modalità desktop

en: Update
it: Aggiorna

en: Save Draft
it: Salva la bozza

en: Replace current
it: Sostituisci contenuti

en: Insert before
it: Inserisci prima

en: Insert after
it: Inserisci dopo

en: Page Builder Layouts
it: Layout di Page Builder

en: Pro Tip
it: Suggerimento pro

en: documentation
it: documentazione

en: Prebuilt Layout
it: Layout precostruito

en: Row
it: Riga

en: Add a %s, %s or %s to get started. Read our %s if you need help.
it: Aggiungi un %s, %s o %s per iniziare.Leggi la nostra %s se hai bisogno di aiuto.

en: Revert to Editor
it: Torna all'editor

en: Addons
it: Add-on

en: Page Builder Addons
it: Add-on di Page Builder

en: Edit History
it: Cronologia delle modifiche

en: Layouts
it: Layout

en: %s is a single plugin that adds additional settings and functionality to Page Builder, SiteOrigin widgets and SiteOrign themes. SiteOrigin Premium also includes our next level email support service. If you need expert advice and quick replies, consider SiteOrigin Premium.
it: %s è un singolo plugin che aggiunge ulteriori impostazioni e funzionalità a Page Builder, ai widget di SiteOrigin e ai temi di SiteOrigin. SiteOrigin premium include anche il nostro servizio di supporto email di livello superiore. Se hai bisogno dei consigli di un esperto e risposte rapide, prendi in considerazione SiteOrigin premium.

en: Get More Features
it: Ottieni altre funzionalità

en: Row and widget styles give you all the control you need to make your content uniquely your own. Change attributes like paddings, background colours and column spacing. You can also enter custom CSS and CSS classes if you need even finer grained control.
it: Gli stili della riga e del widget ti danno tutto il controllo che ti serve per rendere i tuoi contenuti unicamente tuoi. Modifica attributi come la spaziatura interna, i colori dello sfondo e lo spazio tra le colonne. Puoi aggiungere anche CSS personalizzato e classi CSS se hai bisogno di un controllo ancora più fine.

en: Row and Widget Styles
it: Stili della riga e del widget.

en: Worry free editing is having the freedom to experiment without fearing mistakes. The History Browser lets you roll forward and back through your changes. Preview changes, then roll back to that version without skipping a beat. Your personal safety net.
it: Modifiche senza paura significa avere la libertà di sperimentare senza la preoccupazione di fare errori. Il browser della cronologia ti permette di andare avanti e indietro tra le tue modifiche. Vedi in anteprima le tue modifiche, quindi torna a quella specifica versione senza perdere un colpo. La tua personale rete di protezione.

en: History Browser
it: Browser della cronologia

en: The live editor gives you an exact preview of your content, that you can edit in real-time. You can use this to pin-point the sections and widgets you want to edit, then see those edits without leaving the page. Create content in a fraction of the time.
it: Il live editor ti offre una anteprima esatta dei tuoi contenuti mentre li modifichi in tempo reale. Puoi usarlo per puntare alle sezioni e widget che vuoi modificare, quindi vedere le modifiche senza lasciarela pagina. Crea contenuti in molto meno tempo.

en: Live Editing
it: Modifiche dal vivo

en: Reorder rows, move widgets, resize columns and build your page, all with your mouse. Page Builder makes it easy to nudge every detail into place, no matter how often you change your mind. We've meticulously crafted each and every interaction to make sure they all feel natural. It's intuitive content editing that doesn't sacrifice on functionality.
it: Riordina le righe, sposta i widget, ridimensiona le colonne e costruisci la tua pagina, tutto con il mouse. Page builder rende facile sistemare ogni dettaglio, non importa quante volte cambi idea. Abbiamo curato meticolosamente ogni singola interazione per far sì che sia tutto naturale. È l'editing di contenuti intuitivo che non sacrifica la funzionalità.

en: Simple Drag and Drop
it: Semplice drag & drop

en: Page Builder works with standard WordPress widgets, so you’ll always find the widget you need. We've also created the %s to give you a wide range of additional functionality. All the widgets are built on our powerful framework, giving you advanced forms, unlimited colours and 1500+ icons.
it: Page Builder funziona con i widget standard di WordPress, quindi troverai sempre il widget che ti serve. Abbiamo creato anche %s per darti un'ampia gamma di funzionalità aggiuntive. Tutti i widget sono basati sul nostro potente framework e ti danno moduli avanzati, colori illimitati e oltre 1500 icone.

en: Page Builder by SiteOrigin makes it easy to create responsive column based content, using the widgets you know and love. Your content will accurately adapt to all mobile devices, ensuring your site is mobile-ready.
it: Page Builder by SiteOrigin rende facile la creazione di contenuti responsive basati su colonne, usando i widget che conosci e ami. I tuoi contenuti si adatteranno accuratamente a tutti i dispositivi mobili, garantendo che il tuo sito sia pronto per i cellulari.

en: Welcome To SiteOrigin Page Builder
it: Ti diamo il benvenuto in SiteOrigin Page Builder

en: Welcome
it: Ti diamo il benvenuto

en: You need to add a widget, row, or prebuilt layout before you'll see anything here. :)
it: Devi aggiungere un widget, una riga o un layout precostruito per poter vedere qualcosa qui. :)

note: Description of the plugin
en: A drag and drop, responsive page builder that simplifies building your website.
it: Un editor di pagine drag and drop e responsive che semplifica la costruzione del tuo sito.

en: Auto Play Video
it: Video Auto Play

en: An image that displays before the video starts playing.
it: Un'immagine che viene visualizzata prima che il video inizi.

en: Poster URL
it: URL del pubblicatore.

en: Video URL
it: URL del video

en: A self hosted video player.
it: Un video player self hosted.

en: Self Hosted Video (PB)
it: Video Self Hosted (PB)

en: Embeds a video.
it: Integra un video.

en: Embedded Video (PB)
it: Video Integrato (PM)

en: Displays a simple image.
it: Mostra un'immagine semplice.

en: Image (PB)
it: Immagine (PB)

en: Attachment Page
it: Pagina dell’allegato

en: Link To
it: Collega a

en: Columns
it: Colonne

en: Gallery Type
it: Tipo Galleria

en: Full
it: Completo

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Medium
it: Medio

en: Large
it: Grande

en: Image Size
it: Dimensione immagine

en: Comma separated attachment IDs. Defaults to all current page's attachments.
it: Attachment ID separati da virgola. Verrà impostato come tutti gli attachment della pagina corrente.

en: edit gallery
it: Modifica galleria

en: Gallery Images
it: Galleria di immagini

en: Displays a gallery.
it: Mostra una galleria.

en: Gallery (PB)
it: Galleria (PB)

en: Additional Arguments
it: Argomenti aggiuntivi

en: %s Style
it: %s Stile

en: Style
it: Stile

en: Image
it: Immagine

en: Location
it: Luogo

en: Displays a bullet list of points
it: Mostra una lista puntata di punti

en: Testimonial (PB)
it: Testimonianza (PB)

en: Feature List
it: Lista della caratteristiche

en: Features Text
it: Testo della caratteristiche

en: Information Text
it: Testo d'Informazione

en: Price
it: Prezzo

en: Start each new point with an asterisk (*)
it: Inizia ogni nuovo punto con un asterisco (*)

en: Displays a bullet list of elements
it: Mostra una lista puntata di elementi

en: List (PB)
it: Lista (PB)

en: Button
it: Pulsante

en: Button URL
it: URL del pulsante

en: Button Text
it: Testo del pulsante

en: Sub Title
it: Sottotitolo

en: A Call to Action block
it: Blocco Call to Action

en: Justify
it: Giustificato

en: Center
it: Centrato

en: Right
it: A destra

en: Left
it: A sinistra

en: Button Alignment
it: Allineamento pulsante

en: Open In New Window
it: Apri in una nuova finestra

en: Destination URL
it: URL destinazione

en: Text
it: Testo

en: Button (PB)
it: Pulsante (PB)

en: Slide Right
it: Scorri a destra

en: Slide Left
it: Scorri a sinistra

en: Slide Down
it: Scorri in basso

en: Slide Up
it: Scorri in alto

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Animation
it: Animazione

en: Image URL
it: URL dell'immagine

en: An image that animates in when it enters the screen.
it: Un'immagine che si anima quando entra nello schermo.

en: Animated Image (PB)
it: Immagine animata (PB)

en: Additional query arguments. See 1{query_posts}.
it: Argomenti di domanda aggiuntivi. Vedi 1{domanda_notifiche}.

en: Additional
it: Aggiuntivi

en: Only Sticky
it: Solo In Evidenza

en: Exclude Sticky
it: Escludi In Evidenza

en: Ignore Sticky
it: Ignora In Evidenza

en: Default
it: Predefinito

en: Sticky Posts
it: Post In Evidenza

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Order
it: Ordine

en: Post In Order
it: Pubblica in ordine

en: Menu Order
it: Ordine Menu

en: Comment Count
it: Conteggio commenti

en: Random
it: Casuale

en: Parent
it: Genitore

en: Modified
it: Modificato

en: Date
it: Data

en: Name
it: Nome

en: Author
it: Autore

en: Post ID
it: ID Notifica

en: Order By
it: Ordinato per

en: Posts Per Page
it: Articoli per pagina

en: Post Type
it: Tipo di contenuto

en: If the template supports it, cut posts and display the more link.
it: Se il template lo supporta, taglia l'articolo e visualizza il link leggi tutto.

en: More Link
it: Link continua aleggere

en: Your theme doesn't have any post loops.
it: Il tuo tema non ha nessun loop dell'articolo.

en: Displays a post loop.
it: Mostra un loop dell'articolo.

en: Post Loop
it: Loop dell'articolo

en: Display Content
it: Mostra Contenuto

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Title
it: Titolo

en: None
it: Nessuno

en: Displays content from the current post.
it: Visualizza il contenuto dall'articolo attuale.

en: Post Content
it: Contenuto dell'articolo

en: Open Builder
it: Apri Builder

en: A complete SiteOrigin Page Builder layout as a widget.
it: Un layout Page Builder di SiteOrigin completo come un widget.

en: No Results
it: Nessun risultato

en: Restore Version
it: Ripristina versione

en: Page Builder Change History
it: Storia delle modifiche di Page Builder

en: Download Layout
it: Scarica Layout

en: Select Import File
it: Seleziona il file da importare

en: Or
it: o

en: Drop import file here
it: Trascina qui il file da importare

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Your search didn't return any results
it: La tua ricerca non ha prodotto risultati

en: Enable
it: Attiva

en: Do you want to browse the Prebuilt Layouts directory?
it: Vuoi sfogliare la directory dei layout precostruiti?

en: Clone: %s
it: Clona: %s

en: Import/Export
it: Importa/Esporta

en: Layouts Directory
it: Directory dei Layout

en: Search
it: Cerca

en: Prebuilt Layouts
it: Layout precostruiti

en: Save
it: Salva

en: Insert
it: Inserisci

en: Close
it: Chiudi

en: Add New Widget %s
it: Aggiungi nuovo widget %s

en: Done
it: Fatto

en: Delete
it: Elimina

en: Duplicate
it: Duplica

en: Edit
it: Modifica

en: Delete Row
it: Cancella Riga

en: Duplicate Row
it: Duplica Riga

en: Edit Row
it: Modifica Riga

en: History
it: Storia

en: Add Widget
it: Aggiungi Widget

en: Read the 1{full documentation} on SiteOrigin. Ask a question on our 2{support forum} if you need help and sign up to 3{our newsletter} to stay up to date with future developments.
it: Leggi 1{documentazione completa} su SiteOrigin. Fai una domanda su nostro 2{forum di supporto} se hai bisogno di aiuto e registrati alla nostra 3{newsletter} per essere aggiornato di futuri sviluppi.

en: The page layouts are responsive and fully customizable.
it: I layout della pagina sono responsive e pienamente personalizzabili.

en: You can use SiteOrigin Page Builder to create home and sub pages, filled your own widgets.
it: Puoi usare il Page Builder di SiteOrigin per creare la pagina home e sotto pagine, riempite con i tuoi widget.

en: This interface requires Javascript
it: Questa interfaccia richiede Javascript

en: Save Home Page
it: Salva la Homepage

en: Home page updated. 1{View page}.
it: Homepage aggiornata. 1{Mostra la pagina}.

en: Custom Home Page
it: Homepage Personalizzata

en: Support Forum
it: Forum di supporto

en: The widget 1{%1$s} is not available. Please try locate and install the missing plugin. Post on the 2{support forums} if you need help.
it: Il widget 1{%1$s} non è disponibile. Prova a localizzare ed installare il plugin mancante. Se ti serve aiuto chiedi al 2{forum di supporto}.

en: Save and reload this page to start using the widget after you've installed it.
it: Salva e ricarica questa pagina per iniziare ad usare il widget dopo averlo installato

en: You need to install 1{%1$s} to use the widget 2{%2$s}.
it: Devi installare 1{%1$s} per usare il widget 2{%2$s}.

en: Edit Home Page
it: Modifica la Homepage

en: Read More
it: Leggi tutto

en: Untitled Widget
it: Widget senza titolo

en: Error uploading or importing file.
it: Errore nel caricamento o nella importazione del file.

en: Page Builder layouts
it: Layout del page builder

en: Column
it: Colonna

en: Add Row
it: Aggiungi Riga

en: Search Widgets
it: Cerca i widget

en: Add Widget Below
it: Aggiungi widget sotto

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Would you like to clear your Page Builder content and revert to using the standard visual editor?
it: Vorresti cancellare il contenuto di Page Builder e tornare ad usare l'editor visuale standard?

en: Would you like to copy this editor's existing content to Page Builder?
it: Vorresti copiare il contenuto esistente di questo editor in Page Builder?

en: Loading prebuilt layout
it: Caricamento del layout precostruito

en: Prebuilt layout loaded
it: Layout precostruito caricato

en: Row duplicated
it: Riga duplicata

en: Row moved
it: Riga spostata

en: Row edited
it: Riga modificata

en: Row added
it: Riga aggiunta

en: Row deleted
it: Riga cancellata

en: Widget moved
it: Widget trasferito

en: Widget duplicated
it: Widget duplicato

en: Widget edited
it: Widget modificato

en: Widget added
it: Widget aggiunto

en: Widget deleted
it: Widget cancellato

en: Converted to editor
it: Convertito nell'editor

en: Version restored
it: Versione ripristinata

en: Original
it: Originale

en: Current
it: Corrente

en: Now
it: Adesso

en: %s before
it: %s fa

en: %d hour
it: %d ora

en: %d minute
it: %d minuto

en: %d second
it: %d secondo

en: %d hours
it: %d ore

en: %d minutes
it: %d minuti

en: %d seconds
it: %d secondi

en: Page Builder doesn't know about this widget.
it: Page Builder non riconosce questo widget

en: Missing Widget
it: Widget mancanti

en: All Widgets
it: Tutti i widget

en: Home Page
it: Homepage

en: Custom Home Page Builder
it: Personalizza Homepage Builder

en: Save Settings
it: Salva le impostazioni

en: Settings Saved
it: Impostazioni salvate

en: Search Settings
it: Cerca impostazioni

en: Please read the 1{settings guide} of the Page Builder documentation for help.
it: Per favore leggi 1{guida impostazioni} della documentazione di Page Builder per supporto.

en: Copy content from Page Builder to post content.
it: Copia contenuto da Page Builder per pubblicare il contenuto.

en: Copy Content
it: Copia il contenuto

en: Content
it: Contenuto

en: The container used for the full width layout.
it: Il contenitore usato per il layout a larghezza piena.

en: Full Width Container
it: Contenitore di larghezza piena

en: Default spacing between columns in each row.
it: Spazio standard tra le colonne in ciascuna riga.

en: Row Gutter
it: Gutter per la riga

en: Device width, in pixels, to collapse into a mobile view.
it: Larghezza del dispositivo, in pixel, per il passaggio alla visualizzazione per dispositivi mobili.

en: Mobile Width
it: Larghezza per dispositivi mobili

en: Collapse widgets, rows, and columns on mobile devices.
it: Comprimi widget, righe e colonne sui dispositivi mobili.

en: Responsive Layout
it: Layout responsive

en: Display recommend widgets in the Page Builder Add Widget dialog.
it: Visualizza i widget suggeriti nella finestra di dialogo Aggiungi widget di Page Builder.

en: Load legacy widgets from Page Builder 1.
it: Carica i widget datati da Page Builder 1.

en: Legacy Bundled Widgets
it: Raccolta di Widget Datati

en: The HTML used for widget titles. {{title}} is replaced with the widget title.
it: HTML usato per i titoli del widget. {{title}} viene sostituito con il titolo del widget.

en: Widget Title HTML
it: Titolo Widget HTML

en: Widgets
it: Widget

en: Post Types
it: Tipi di contenuto

en: General
it: Generale

en: Page Builder Settings
it: Impostazioni di Page Builder

en: SiteOrigin Page Builder
it: Page Builder by SiteOrigin

en: Recommended Widgets
it: Widget suggeriti

en: WordPress Widgets
it: Widget di WordPress

en: You can enable the legacy (PB) widgets in the 1{Page Builder settings}.
it: Puoi abilitare i widget datati (PB) in {impostazioni di Page Builder}

en: Page Builder Widgets
it: Widget di Page Builder

en: Install the 1{Widgets Bundle} to get extra widgets.
it: Installa 1{Widgets Bundle} per ottenere widget extra.

en: Enable more widgets in the 1{Widgets Bundle settings}.
it: Abilita più widget in 1{impostazioni di Widgets Bundle}.

en: Display your posts as a carousel.
it: Visualizza i tuoi articoli come un carosello.

en: SiteOrigin Post Carousel
it: Carosello delle Notifiche SiteOrigin

en: Display site features as a collection of icons.
it: Mostra le caratteristiche del sito come una collezione delle icone.

en: SiteOrigin Features
it: Caratteristiche di SiteOrigin

en: A basic slider widget.
it: Un semplice widget scorrevole.

en: SiteOrigin Slider
it: Slider SiteOrigin

en: Choose images from your media library.
it: Scegli immagini dalla tua libreria media.

en: SiteOrigin Image
it: Immagine SiteOrigin

en: A simple button
it: Un pulsante semplice

en: SiteOrigin Button
it: Pulsante SiteOrigin

en: A rich text editor
it: Un rich text editor

en: Enabled
it: Abilitato

en: Remove
it: Rimuovi

en: Select Image
it: Seleziona l'immagine

en: Theme
it: Tema

en: Attributes
it: Caratteristiche

en: Widget Styles
it: Stili del widget

en: Row Styles
it: Stili della riga

en: Page Builder Content
it: Contenuto di Page Builder

en: Installing %s
it: Installando %s

en: Install Page Builder Plugin
it: Installa il plugin per Page Builder

en: Font Color
it: Colore del testo

en: Border Color
it: Colore di contorno

en: Centered, with original size
it: Centrata, con la dimensione originale

en: Cover
it: Copri

en: Tiled Image
it: Immagine in mosaico

en: Background Image Display
it: Visualizzazione dell'immagine di sfondo

en: Background Image
it: Immagine di sfondo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Full Width Stretched
it: Sfondo e contenuti a larghezza piena

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Row Layout
it: Layout di riga

en: Padding
it: Spaziatura interna

en: Bottom Margin
it: Margine inferiore

en: Class added to all columns in this row.
it: Classe aggiunta a tutte le colonne in questa riga.
