Themes - Moesia - en to fr translation catalogue (387 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Moesia is the business theme you need in order to build your presence on the Internet. Choose from eleven predefined blocks and build the homepage that best suits your company. Each of the homepage blocks can have a parallax background image and its own set of colors. Moesia also features a selection of Google Fonts, two types of layouts for the blog page, cool animations and effects, a parallax header and much more.
fr: Moesia est le thème d&rsquo;affaires dont vous avez besoin pour construire votre présence sur internet. Choisissez entre onze blocs prédéfinis et construisez votre page d&rsquo;accueil à l&rsquo;image de votre entreprise. Chaque bloc de page d&rsquo;accueil peut avoir une image de fond avec un effet parallax et son propre jeu de couleurs. Moesia a aussi une sélection de polices Google, deux types de style pour le blog, des effets et des animations, un en-tête parallax et plus encore.

en: Search &#8230;
fr: Rechercher &#8230;

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Mise à jour de l&rsquo;extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr: Aucune extension n'a été sélectionnée pour activation. Aucune action ne sera effectuée.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr: Aucune extension n'a été sélectionnée pour être mise à jour. Aucune action ne sera effectuée.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr: Aucune mise à jour n'est disponible pour les extensions pour le moment.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr: Aucune extension n'a été sélectionnée pour être installée. Aucune action ne sera effectuée.

en: Update
fr: Mise à jour

en: Upgrade message from the plugin author:
fr: Message de mise à niveau de l&rsquo;auteur de l'extension&nbsp;:

en: Available version:
fr: Version disponible :

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
fr: inconnue

en: Installed version:
fr: Version installée :

en: Minimum required version:
fr: Version minimale requise :

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: A activer <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: A activer <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Prête à mettre à jour <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Prêtes à mettre à jour <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: A Installer <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: A Installer <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Tous <span class="count">%s</span>
fr[1]: Tous <span class="count">%s</span>

en: Active
fr: Activé

en: Required Update not Available
fr: Mise à jour requise non disponible

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
fr: et

en: External Source
fr: Source externe

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr: Le paquet distant de l'extension contient plus d'un fichier, mais les fichiers ne sont pas empaquetés dans un dossier.

en: Update recommended
fr: Mise à jour recommandée

en: Requires Update
fr: Mise à jour nécessaires

en: Something went wrong with the plugin API.
fr: Une erreur est apparue avec l'API de l'extension.

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
fr[0]: Démarrer la mise à jour de l'extension
fr[1]: Démarrer la mise à jour des extensions

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr: Veuillez contacter l'administrateur du site pour le support.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
fr: Cette extension doit être mise à jour pour être compatible avec votre thème.

en: Update Required
fr: Mise à jour requise

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr: Le paquet distant de l'extension ne contient pas de dossier avec l&rsquo;identifiant désiré et le renommage n'a pas fonctionné.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr: Veuillez contacter le fournisseur de l'extension et demandez-lui d'empaqueter son extension en respectant les instructions de WordPress.

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr: Aucune action effectuée. L'extension %1$s était déjà activée.

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
fr: Extension non activée. Une version plus récente de %s est requise pour ce thème. Merci de mettre à jour l&rsquo;extension.

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full width
fr: Pleine Largeur

note: Template Name of the plugin/theme
en: Testimonials
fr: T&eacute;moignages

en: Paste the URL of the video (only from a network that supports oEmbed, like Youtube, Vimeo etc.):
fr: Collez l'URL de la vidéo (uniquement depuis un réseau qui supporte oEmbed, comme Youtube, Vimeo, etc.) :

note: Template Name of the plugin/theme
en: Front Page
fr: Page d’accueil

en: Moesia: Social Profile
fr: Moesia&nbsp;: Profil social

en: Display a video in your sidebar.
fr: Afficher une vidéeo dans votre colonne latérale.

en: Moesia: Video
fr: Moesia&nbsp;: Vidéo

note: Template Name of the plugin/theme
en: Employees
fr: Employés

en: Display post date?
fr: Afficher la date du contenu&nbsp;?

en: Moesia: Recent Posts
fr: Moesia&nbsp;: Articles récents

en: Display your site&#8217;s recent posts with thumbnails.
fr: Affiche les articles récents de votre site avec miniatures.

note: translators: comments widget: 1: comment author, 2: post link
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s sur %2$s

en: Number of comments to show:
fr: Nombre de commentaires à afficher&nbsp;:

en: Show random testimonials?
fr: Montrer les témoignages aléatoires ?

en: Display testimonials from your clients.
fr: Afficher les témoignages de vos clients.

en: Moesia FP: Testimonials
fr: Moesia FP&nbsp;: Témoignages

en: In order to display this widget, you must first add some testimonials from the dashboard. Add as many as you want and the theme will automatically display them all.
fr: Pour afficher ce widget, vous devez d'abord ajouter quelques témoignages depuis le tableau de bord. Ajoutez-en autant que vous voulez et le thème affichera les tous automatiquement.

en: Number of testimonials to show (-1 shows all of them):
fr: Nombre de témoignages à afficher (-1 les affiche tous)&nbsp;:

en: Enter the URL for your testimonials page. Useful if you want to show here just a few testimonials, then send your visitors to a page that uses the testimonials page template.
fr: Entrez l'URL de votre page de témoignages. Utile si vous voulez montrer ici que quelques témoignages, puis envoyer vos visiteurs vers une page qui utilise le modèle de page de témoignages.

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our testimonials</em> if left empty]
fr: Le texte pour le bouton [par défaut <em>Voir tous nos témoignages</em> si laissé vide]

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all testimonials.
fr: Entrer l'identifiant de votre catégorie ou laisser vide pour afficher tous vos témoignages.

en: What our clients say
fr: Ce que vos clients disent

en: See all our testimonials
fr: Voir tous nos témoignages

en: Moesia: Recent Comments
fr: Moesia&nbsp;: Commentaires récents

en: Display your site&#8217;s recent comments with avatars.
fr: Affiche les commentaires récents de votre site avec avatars.

en: &mdash; Select &mdash;
fr: &mdash; Sélectionner &mdash;

en: In order to display your social icons in a widget, all you need to do is go to <strong>Appearance > Menus</strong> and create a menu containing links to your social profiles, then assign that menu here. Supported networks: Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram, Dribble, Vimeo, Linkedin, Youtube, Flickr, Pinterest, Tumblr, Foursquare, Behance.
fr: Pour afficher vos icônes sociales dans un widget, tout ce que vous devez faire est d'aller dans <strong>Apparence > Menus </strong> et créer un menu contenant des liens vers vos profils sociaux, puis assignez ce menu ici. Réseaux supportés&nbsp;: Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram, Dribble, Vimeo, Linkedin, YouTube, Flickr, Pinterest, Tumblr, Foursquare, Behance.

en: Select your social menu:
fr: Sélectionnez votre menu social&nbsp;:

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
fr: Aucun menu n&rsquo;a été créé pour le moment. <a href="%s">En créer un</a>.

en: Title:
fr: Titre :

en: Show what services you are able to provide.
fr: Montrer les services que vous êtes en mesure de fournir.

en: Moesia FP: Services
fr: Moesia FP&nbsp;: Services

en: In order to display this widget, you must first add some services from the dashboard. Add as many as you want and the theme will automatically display them all.
fr: Pour afficher ce widget, vous devez d'abord ajouter quelques services depuis le tableau de bord. Ajoutez-en autant que vous voulez et le thème les affichera tous automatiquement.

en: Number of services to show (-1 shows all of them):
fr: Nombre de services à afficher (-1 les affiche tous)&nbsp;:

en: Enter the URL for your services page. Useful if you want to show here just a few services, then send your visitors to a page that uses the Services page template.
fr: Entrez l'URL de votre page de services. C'est utile si vous voulez montrer ici que quelques services, puis envoyer vos visiteurs vers une page qui utilise le modèle de page Services.

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our services</em> if left empty]
fr: Le texte pour le bouton [par défaut <em>Voir tous nos services</em> si laissé vide]

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all services.
fr: Entrer l'identifiant de votre catégorie ou laisser vide pour afficher tous vos services.

en: Our Services
fr: Nos services

en: See all our services
fr: Voir tous nos services

en: Show your strongest five skills.
fr: Montrer vos cinq plus fortes compétneces.

en: Moesia FP: Skills
fr: Moesia FP&nbsp;: Compétences

en: Enter your description for the skills area.
fr: Entrez votre description pour la zone de compétences.

en: First skill name
fr: Nom de la première compétence

en: First skill value
fr: Contenu de la première compétence

en: Second skill name
fr: Nom de la seconde compétence

en: Second skill value
fr: Contenu de la seconde compétence

en: Third skill name
fr: Nom de la troiseième compétence

en: Third skill value
fr: Contenu de la troisième compétence

en: Fourth skill name
fr: Nom de la quatrième compétence

en: Fourth skill value
fr: Contenu de la quatrième compétence

en: Fifth skill name
fr: Nom de la cinquième compétence

en: Fifth skill value
fr: Contenu de la cinquième compétence

en: Our skills
fr: Nos compétences

en: Add your social profile.
fr: Ajouter votre profil social

en: Moesia FP: Social Profile
fr: Moesia FP&nbsp;: Profil social

en: Latest news
fr: Dernières nouvelles

en: See all our news
fr: Voir toutes nos nouvelles

en: Show your most intresting projects.
fr: Montrez vos projets les plus intéressants.

en: Moesia FP: Projects
fr: Moesia FP&nbsp;: Projets

en: In order to display this widget, you must first add some projects from the dashboard. Add as many as you want and the theme will automatically display them all.
fr: Pour afficher ce widget, vous devez d'abord ajouter quelques projets depuis le tableau de bord. Ajoutez-en autant que vous le voulez et le thème les affichera tous automatiquement.

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all projects.
fr: Entrer l'identifiant de votre catégorie ou laisser vide pour afficher tous les projets.

en: Our projects
fr: Nos projets

en: Number of projects to show (-1 shows all of them):
fr: Nombre de projets à afficher (-1 les affiche tous) :

en: Enter the URL for your projects page [optional]
fr: Entrez l'URL de votre page projets [optionnel]

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our projects</em> if left empty]
fr: Le texte pour le bouton [Par défaut <em>Voyez tous nos projets</em> si laissé vide]

en: See all our projects
fr: Voyez tous nos projets

en: Enter your call to action.
fr: Entrez votre appel à l'action.

en: Link for the button
fr: Lien du bouton

en: Title for the button
fr: Titre du bouton

en: Show your visitors your impressive client list.
fr: Montrer à vos visiteurs votre liste impressionnante de clients.

en: Enter the slug for your category or leave empty to show posts from all categories.
fr: Entrez la limace pour votre catégorie ou laissez vide pour afficher les messages de toutes les catégories.

en: Number of posts to show:
fr: Nombre d'articles à afficher :

en: Add a short message to your visitors and an image
fr: Ajoutez une image et un bref message pour vos visiteurs

en: Moesia FP: Blockquote
fr: Moesia FP&nbsp: Bloc de citation

en: Enter your blockquote. No tags necessary.
fr: Entrer votre bloc de citation. pas de balise nécessaire.

en: Quote author
fr: Auteur de la citation

en: Upload an image to show up next to your quote.
fr: Mettre en ligne une image à afficher à côté de votre citation.

en: Display a call to action block.
fr: Afficher un bloc d'appel à l'action

en: Moesia FP: Call to action
fr: Moesia FP&nbsp;: Appel à l'action

en: [DEPRECATED - Go to Edit Row > Theme > Background image] Upload an image for the background if you want. It will get a parallax effect.
fr: [OBSOLÈTE - Allez dans Modifier rangée> Thème> Image d'arrière-plan] Mettre en ligne une image pour le fond si vous le voulez. Cela générera un effet de parallaxe.

en: Moesia FP: Clients
fr: Moesia FP&nbsp;: Clients

en: In order to display this widget, you must first add some clients from the dashboard. Add as many as you want and the theme will automatically display their logos in a carousel.
fr: Pour afficher ce widget, vous devez d'abord ajouter des clients à partir du tableau de bord. Ajoutez-en autant que vous voulez et le thème affichera automatiquement leurs logos dans un carrousel.

en: Our clients
fr: Nos clients

en: Display your team members in a stylish way.
fr: Afficher les membres de votre équipe d'une manière élégante.

en: Moesia FP: Employees
fr: Moesia FP&nbsp;: Employés

en: In order to display this widget, you must first add some employees from the dashboard. Add as many as you want and the theme will automatically display them all.
fr: Pour afficher ce widget, vous devez d'abord ajouter quelques employés à partir du tableau de bord. Ajoutez-en autant que vous voulez et le thème les affichera tous automatiquement.

en: Number of employees to show (-1 shows all of them):
fr: Nombre d'employés à ajouter (-1 pour les afficher tous)

en: Enter the URL for your employees page. Useful if you want to show here just a few employees, then send your visitors to a page that uses the employees page template.
fr: Entrez l'URL de votre page des employés. C'est utile si vous ne voulez montrer ici que quelques employés, puis envoyer vos visiteurs vers une page qui utilise le modèle de page employés.

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our employees</em> if left empty]
fr: Le texte du bouton [par défaut <em>Voir tous nos employés</em> si laissé vide]

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all employees.
fr: Entrer l'identifiant de votre catégorie ou laisser vide pour afficher tous vos employés.

en: Our Employees
fr: Nos collaborateurs

en: See all our employees
fr: Voir tous nos employés

en: Show your visitors some facts about your company.
fr: Montrer à vos visiteurs quelques réalisations de votre entreprise.

en: Moesia FP: Facts
fr: Moesia FP&nbsp;: Faits

en: First fact name
fr: Nom du premier fait

en: First fact value
fr: Contenu du premier fait

en: Second fact name
fr: Nom du second fait

en: Second fact value
fr: Contenu du second fait

en: Third fact name
fr: Nom du troisième fait

en: Third fact value
fr: Contenu du troisième fait

en: Fourth fact name
fr: Nom du quatrième fait

en: Fourth fact value
fr: Contenu du quatrième fait

en: Our facts
fr: Nos faits

en: Show the latest news from your blog.
fr: Montrer les dernières nouvelles de votre blog.

en: Moesia FP: Latest News
fr: Moesia FP&nbsp;: Dernières nouvelles

en: Add the text for the button here if you want to change the default <em>See all our news</em>
fr: Ajouter le texte du bouton ici si vous voulez changer le <em>Voir toutes les news</em>

en: Address:
fr: Adresse :

en: Phone:
fr: Téléphone :

en: Email:
fr: Email

en: Enter your address
fr: Entrez votre adresse

en: Enter your phone number
fr: Entrez votre numéro de téléphone

en: Enter your email address
fr: Entrez votre adresse e-mail

en: Contact info
fr: Informations de contact

en: Display your contact info
fr: Affichez vos coordonnées

en: Title
fr: Titre

en: Moesia: Contact info
fr: Moesia: coordonnées de contact

en: Search for:
fr: Recherche pour&nbsp;:

en: All installations have been completed.
fr: Toutes les installations sont terminées.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Installation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour&nbsp;: %s

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Installation et activation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr: Démarrage de l'installation. Cela, selon l'hôte, peut prendre un certain temps. Patienter....

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
fr: %1$s a bien été installé.

en: All installations and activations have been completed.
fr: Toutes les instalations et activations ont été effectuées.

en: Hide Details
fr: Cacher les détails

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
fr: %1$s a bien été installé et activé.

en: Show Details
fr: Afficher les détails

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
fr: L'installation de %1$s a échoué.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr: Démarrage de l'installation et de l'activation de l'extension. Son déroulement, selon l'hôte, peut prendre un certain temps. Patienter...

en: Plugin activation failed.
fr: L'activation de l'extension a échoué.

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr: Une erreur est apparue lors de l'installation de: %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr: Pas d'extensions disponibles pour être installées en ce moment.

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr: Pas d'extensions disponibles pour être activées en ce moment.

en: Activate
fr: Activer

en: Install
fr: Installer

en: Status
fr: Humeur du moment

en: Source
fr: Adresse web source

en: Plugin
fr: Extension

en: Recommended
fr: Recommandé(e)

en: Not Installed
fr: Non installé(e)

en: Installed But Not Activated
fr: Installé(e) mais non activé(e)

en: Pre-Packaged
fr: Pré-packagé

en: WordPress Repository
fr: Référentiel WordPresss

en: Required
fr: Obligatoire

en: Dismiss this notice
fr: Omettre ce conseil.

en: Return to the Dashboard
fr: Retour au tableau de bord

en: Plugin activated successfully.
fr: L'extension a bien été activée.

en: The following plugin was activated successfully:
fr: L'extension suivante a bien été activée:

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr: Toutes les extensions ont été installées et activées. %1$s

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr[0]: Commencer à activer le plugin
fr[1]: Commencer l'activation des plugins

en: Return to Required Plugins Installer
fr: Retour à l'installation des extensions requises.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr[0]: Commencer l'installation du plugin
fr[1]: Commencer l'installation de plugins

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
fr: Extension en cours d&rsquo;installation&nbsp;: %s

en: Install Required Plugins
fr: Installer les extensions requises

en: Install Plugins
fr: Installer des extensions

en: Post navigation
fr: Navigation de l'article

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Articles plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articles plus anciens

en: Posts navigation
fr: Navigation au sein des articles

en: Moesia Theme Widgets
fr: Widgets du thème Moesia

en: A CSS class
fr: Une classe CSS

en: Row Class
fr: Classe de ligne

en: Cell Class
fr: Classe de cellule

en: Class added to all cells in this row.
fr: Classe ajoutée pour toutes les cellules dans cette ligne.

en: Background Image
fr: Image d’arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur d&rsquo;arrière plan

en: Color
fr: Couleur

en: Contain
fr: Contenu

en: Header max height > 1199px
fr: Hauteur maximum d'en-tête > 1199px

en: Header max height > 1024px
fr: Hauteur maximum d'en-tête > 1024px

en: Max height for the header at screen widths above 1024px
fr: Hauteur maximale d'en-tête sur les largeurs d'écran au dessus de 1024px

en: Max height for the header at screen widths above 1199px
fr: Hauteur maximale d'en-tête sur les largeurs d'écran au dessus de 1199px

en: Body font size
fr: Taille de police de corps

en: Cover
fr: Couverture

en: Select your desired font for the headings.
fr: Sélectionnez votre police pour les grands titres.

en: Select your desired font for the body.
fr: Sélectionnez votre police pour le corps de texte.

en: H1 font size
fr: Taille de police pour H1

en: H2 font size
fr: Taille de police pour H2

en: H3 font size
fr: Taille de police pour H3

en: H4 font size
fr: Taille de police pour H4

en: H5 font size
fr: Taille de police pour H5

en: H6 font size
fr: Taille de police pour H6

en: Home page widget titles size
fr: Taille de police des titres de widgets en page d'accueil

en: Menu links font size
fr: Taille de police des liens des menus

en: If you like Moesia and you want to see what Moesia Pro offers, have a look
fr: Si vous aimez Moesia et que vous voulez voir ce que propose Moesia Pro, jetez un oeil

en: Small screens header image
fr: Image d'en-tête des petits écrans

en: You can add below a smaller version of your header image and it will be displayed at screen widths below 1024px. This is important in case iPhones don't display your header image because of it being too big. You can also add a completely different image if you want, in case you have one that will look better on small screens. Recommended width: 1024px
fr: Vous pouvez ajouter ci-dessous une version réduite de votre image d'en-tête et elle sera affichée sur des largeurs d'écran inférieures à 1024 px. C'est important pour les iPhones qui n'affichent pas votre image d'en-tête parce qu'elle trop grande. Vous pouvez également ajouter une image complètement différente si vous le voulez, dans le cas où vous en auriez une qui rendrait mieux sur les petits écrans. Largeur recommandée&nbsp;: 1024 px

en: Header background size
fr: Taille de fond d'en-tête

en: Footer background
fr: Fond du pied de page

en: Fonts
fr: Polices

en: Site description
fr: Description du site

en: Text
fr: Texte

en: Entry title
fr: Titre de l'entrée

en: Menu background
fr: Fond du menu

en: Site title
fr: Titre du site

en: See all button
fr: Voir tous les boutons

en: Call to action section
fr: Section appel à l'action

en: Call to action section background color
fr: Section appel à l'action couleur de l'arrière-plan

en: Call to action section main title color
fr: Section appel à l'action couleur du titre principal

en: Call to action section main title decoration (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section appel à l'action décoration du titre principal (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Not all of the color settings found in this section apply to the front page.
fr: Les paramètres de couleur trouvés dans cette section se appliquent pas tous à la première page.

en: Menu links
fr: Menu liens

en: Primary color (Updates after you click Save&amp;Publish)
fr: Couleur primaire (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Employees section background color
fr: Section employés couleur d'arrière-plan

en: Employees section main title color
fr: Section employés couleur du titre principal

en: Employees section main title decoration (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section employés décoration du titre principal (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Employees section names
fr: Section employés noms

en: Employees section functions&amp;social icons
fr: Section employés fonctions &amp; icônes sociaux

en: Employees section body
fr: Section employé corps de texte

en: Testimonials section
fr: Section témoignages

en: Testimonials section background color
fr: Section témoignages couleur d'arrière-plan

en: Testimonials section main title color
fr: Section témoignages couleur du titre principal

en: Testimonials section main title decoration (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section témoignages décoration du titre principal (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Testimonials section - clients names
fr: Section témoignages - noms de clients

en: Testimonials section - clients functions
fr: Section témoignages - fonctions clients

en: Testimonials section - item background
fr: Section témoignages - élément d'arrière plan

en: Testimonials section - item text color
fr: Section témoignages - couleur d'élément de texte

en: Skills section
fr: Section compétences

en: Skills section background color
fr: Section compétences couleur d'arrière-plan

en: Skills section main title color
fr: Section compétences couleur titre principal

en: Skills section main title decoration (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section compétences décoration du titre principal (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Skills section - skills bar
fr: Section compétences - barre des compétences

en: Skills section - body text
fr: Section compétences - corps de texte

en: Facts section
fr: Section faits

en: Facts section background color
fr: Section faits couleur d'arrière-plan

en: Facts section main title color
fr: Section faits couleur du titre principal

en: Facts section main title decoration (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section faits décoration du titre principal (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder & Publier)

en: Facts section - facts numbers
fr: Section faits - nombre de faits

en: Facts section - body text
fr: Section faits - corps de texte

en: Clients section
fr: Section clients

en: Clients section background color
fr: Section clients couleur d'arrière-plan

en: Clients section main title color
fr: Section clients couleur du titre principal

en: Clients section main title decoration (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section clients décoration du titre principal (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Clients section - slider controls (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section clients contrôles du curseur (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Blockquote section
fr: Section bloc de citation

en: Blockquote section background color
fr: Section bloc de citation couleur d'arrière plan

en: Blockquote section main title color
fr: Section bloc de citation couleur du titre principal

en: Blockquote section main title decoration (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section bloc de citation décoration du titre principal (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Blockquote section - blockquote icon (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section bloc de citation - icônes de bloc de citation (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Blockquote section - body text
fr: Section bloc de citation - corps de texte

en: Social section
fr: Section sociale

en: Social section background color
fr: Section sociale couleur d'arrière-plan

en: Social section main title color
fr: Section sociale couleur du titre principal

en: Social section main title decoration (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section sociale décoration du titre principal (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Social section - social icons (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section sociale - icônes sociaux (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Projects section
fr: Section projets

en: Projects section background color
fr: Section projets couleur d'arrière-plan

en: Projects section main title color
fr: Section projets couleur du titre principal

en: Projects section main title decoration
fr: Section projets décoration du titre principal

en: Projects section - item background (on hover)
fr: Section projets - élément d'arrière-plan (au survol)

en: Projects section - projects icons
fr: Section projets - icônes des projets

en: Latest news section
fr: Section dernières nouvelles

en: Latest news section background color
fr: Section dernières nouvelles couleur d'arrière-plan

en: Latest news section main title color
fr: Section dernières nouvelles couleur du titre principal

en: Latest news section main title decoration (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section dernières nouvelles décoration du titre principal (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Post titles
fr: Titres des articles

en: Check this box to show the nav bar at top (changes will be visible after you save and exit the Customizer).
fr: Cochez cette case pour afficher la barre de navigation supérieure (les changements seront visibles après avoir enregistré et quitté le customizer).

en: Menu bar height
fr: Hauteur de la barre de menu

en: The 40px default value refers to the top/bottom padding
fr: Les 40px de valeur par défaut se réfèrent au padding haut/bas

en: Menu bar height [sticky]
fr: Hauteur de la barre de menu [collé]

en: This option refers to the menu in sticky mode
fr: Cette option se réfère au menu en mode collé

en: Stop the nav bar from being sticky?
fr: Empêcher la bar de navigation d'être collée&nbsp;?

en: Front Page Colors
fr: Colorisation de la première page

en: Here you can change the colors for each type of front page section.
fr: Ici vous pouvez changer les couleurs pour chaque type de section de la première page.

en: Services section
fr: Section services

en: Services section background color
fr: Section services couleur d'arrière-plan

en: Services section main title color
fr: Section services couleur du titre principal

en: Services section main title decoration (Updates after you press Save&amp;Publish)
fr: Section services décoration du titre principal (met à jour après avoir appuyé sur Sauvegarder &amp; Publier)

en: Services section icons background
fr: Section services icônes d'arrière-plan

en: Services section item titles
fr: Section titres d'élément

en: Services section body
fr: Section service corps de page

en: Employees section
fr: Sections employés

en: Choose your excerpt length here. Default: 30 words
fr: Choisissez votre longueur extrait ici. Par défaut : 30 Mots

en: Button box shadow
fr: Ombre de la boite boutton

en: Check this box to display the full content of your posts on the home page.
fr: Cocher cette case pour afficher le contenu complet de vos articles sur la page d'accueil.

en: Excerpt lenght
fr: Longueur des extraits

en: Welcome Area
fr: Zone de bienvenue

en: Welcome title (not the site title)
fr: Titre de bienvenue (ceci n'est pas le titre du site)

en: Welcome logo. Displayed instead of the welcome title from the previous option.
fr: Logo de bienvenue. Sera affiché à la place du titre de bienvenue de la précédente option.

en: Welcome logo size
fr: Taille du logo de Bienvenue

en: Welcome message (not the site description)
fr: Message de bienvenue (ceci n'est pas la description du site)

en: The text for the call to action button
fr: Le texte pour l'appel du bouton d'action

en: The link for the call to action button
fr: Le lien pour l'appel du bouton d'action

en: Check this box if you want to disable the header image and text on all pages except the front page.
fr: Cochez cette case si vous voulez désactiver l'image d'en-tête et le texte sur toutes les pages, à l'exception de la page d'accueil.

en: Check this box if you want to disable the header overlay pattern.
fr: Cochez cette case si vous voulez désactiver le motif de superposition sur l'en-tête.

en: Welcome title color
fr: Couleur du titre de bienvenue

en: Welcome message color
fr: Couleur du message de bienvenue

en: Button background
fr: Arrière-plan du bouton

en: Layout
fr: Agencement

en: Check this box to show featured images on single posts
fr: Cochez cette case pour afficher les images mise en avant sur les articles individuels.

en: Check this box to show featured images on pages
fr: Cochez cette case pour afficher les images mise en avant sur les pages individuelles.

en: Check this box to display the author bio on single posts. You can add your author bio and social links on the Users screen in the Your Profile section.
fr: Cochez cette case pour afficher la bio de l'auteur sur les articles individuels. Vous pouvez ajouter votre bio et vos liens sociaux depuis l'écran Utilisateur de votre Profil.

en: Blog options
fr: Options du Blog

en: The blog layout can use either small featured images or large featured images. Select your desired option below.
fr: La mise en page du Blog permet l'utilisation de petites ou de grandes images mises en avant.  Sélectionnez votre option ci-dessous.

en: Logo size
fr: Taille du logo

en: Upload your Apple Touch Icon (144x144 pixels)
fr: Télécharger votre Apple Touch Icon (144 x 144 pixels)

en: Upload your Apple Touch Icon (114x114 pixels)
fr: Télécharger votre Apple Touch Icon (114 x 114 pixels)

en: Upload your Apple Touch Icon (72x72 pixels)
fr: Télécharger votre Apple Touch Icon (72 x 72 pixels)

en: Upload your Apple Touch Icon (57x57 pixels)
fr: Télécharger votre Apple Touch Icon (57 x 57 pixels)

en: Check this box if you want to disable the animations.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez désactiver les animations.

en: Upload your logo
fr: Transférez votre logo

en: Menu-content spacing will return to normal after you save &amp; exit the Customizer
fr: L'espacement du contenu du menu sera de retour à la normale après avoir enregistré &amp; quitté le customizer

en: Upload your favicon
fr: Charger votre favicon

en: Check this box to hide the sidebar widgets on screen widths below 1024px
fr: Cocher cette case pour masquer les widgets inférieurs à 1024px sur la barre latérale.

en: Check this box to hide the footer widgets on screen widths below 1024px
fr: Cocher cette case pour masquer les widgets inférieurs à 1024px sur la barre de  pied de page.

en: Activate header search icon?
fr: Activer l'icône de recherche en en-tête&nbsp;?

en: Single posts/pages
fr: Articles/Pages individuels

en: General
fr: Options du compte

en: Footer B
fr: Pied de page B

en: Footer C
fr: Pied de page C

en: Skip to content
fr: Aller au contenu principal

en: Sidebar
fr: Colonne latérale

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Theme: %2$s by %1$s
fr: Thème : %2$s par %1$s

en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: Tagged %1$s
fr: Identifié %1$s

en: http://wordpress.org/
fr: http://www.wordpress-fr.net/

en: <a href="%3$s" rel="bookmark"> permalink</a>.
fr: <a href="%3$s" rel="bookmark"> permalien</a>.

en: <a href="%3$s" rel="bookmark"> permalink</a>
fr: <a href="%3$s" rel="bookmark"> permalien</a>

en: Posted in %1$s
fr: Publié dans  %1$s

en: Project name:
fr: Nom du projet :

en: Project description:
fr: Description du projet&nbsp;:

en: Pages:
fr: Pages :

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semble que ce que vous cherchez est introuvable. Essayez avec une recherche.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre recherche. Veuillez réessayer avec des mots différents.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Prêt(e) à publier votre premier article? <a href="%1$s">Lancez-vous ici</a>.

en: Nothing Found
fr: Aucun Résultat

en: Edit
fr: Modifier

en: % Comments
fr: % commentaires

en: 1 Comment
fr: Un commentaire

en: Leave a comment
fr: Écrire un commentaire

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires plus récents &rarr;

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaires Pr&eacute;c&eacute;dents

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Une réflexion au sujet de &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;
fr[1]: %1$s réflexions au sujet de &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;

en: See all posts by %s
fr: Voir tous les articles de %s

en: About %s
fr: A propos %s

en: Chats
fr: Chat

en: Statuses
fr: Statuts

en: Audios
fr: Audio

en: Links
fr: Liens:

en: Quotes
fr: Citations

en: Videos
fr: Vidéos

en: Galleries
fr: Galeries

en: Asides
fr: En passant

en: Year: %s
fr: Année&nbsp;: %s

en: Month: %s
fr: Mois&nbsp;: %s

en: Day: %s
fr: Jour&nbsp;: %s

en: Author: %s
fr: Auteur&nbsp;: %s

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
fr: Essayez de voir du côté des archives mensuelles. %1$s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
fr: Contenu Introuvable. L'outil de Recherche ou les Liens ci-dessous vous remettront peut-être sur la voie&hellip;

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups&nbsp;! Cette page est introuvable.
