TaxoPress - en to de_DE translation catalogue (81 entries)

en: %1$s %2$s(s) terms updated with success !
de_DE: %1$s %2$s terms in Seiten erfolgreich aktualisiert!

en: %1s term(s) deleted.
de_DE: %1s Bezeichnungen bearbeitet.

en: <code>all</code> &ndash; On your blog and feeds.
de_DE: <code>Überall</code> &ndash; In Beiträgen und feeds.

en: <code>blogonly</code> &ndash; Only on your blog.
de_DE: <code>blogonly</code> &ndash; Nur in Beiträgen

en: <code>count-asc</code> &ndash; Least common tags between posts
de_DE: <code>count-asc</code> &ndash; Kleinste Anzahl gemeinsamter Tags in Beiträgen

en: <code>count-desc</code> &ndash; Most common tags between posts (default)
de_DE: <code>count-desc</code> &ndash; Meiste gemeinsame Tags zwischen Beiträgen (default)

en: <code>date-asc</code> &ndash; Older Entries.
de_DE: <code>date-asc</code> &ndash; Ältere Einträge.

en: <code>date-desc</code> &ndash; Newer Entries.
de_DE: <code>date-desc</code> &ndash; Neuere Einträge.

en: <code>flat</code> &ndash; Display inline (no list, just a div)
de_DE: <code>flat</code> &ndash; Display inline, Keine Liste

en: <code>homeonly</code> &ndash; Only on your home page.
de_DE: <code>homeonly</code> &ndash; Nur auf der Homepage.

en: <code>list</code> &ndash; Display a formatted list (ul/li).
de_DE: <code>list</code> &ndash; Formatierte Liste (ul/li).

en: <code>name-asc</code> &ndash; Alphabetical.
de_DE: <code>name-asc</code> &ndash; Alphabetisch.

en: <code>name-desc</code> &ndash; Inverse Alphabetical.
de_DE: <code>name-desc</code> &ndash; Umgekehrt Alphabetisch.

en: <code>no</code> &ndash; Nowhere (default)
de_DE: <code>no</code> &ndash; Nirgendwo (default)

en: <code>pageonly</code> &ndash; Only on your page view.
de_DE: <code>pageonly</code> &ndash; Nur bei Ansicht einer statischen Seite.

en: <code>random</code> &ndash; Random.
de_DE: <code>random</code> &ndash; Zufällig

en: <code>random</code> &ndash; Random. (default)
de_DE: <code>random</code> &ndash; Zufall. (default)

en: <code>singleonly</code> &ndash; Only on your single view.
de_DE: <code>singleonly</code> &ndash; Nur bei einzelnem Beitrag.

en: <code>singularonly</code> &ndash; Only on your singular view (single & page).
de_DE: <code>singularonly</code> &ndash; Nur bei Einzelansicht (Beitrag oder Seite)

en: <h4>Related posts</h4>
de_DE: <h4>Verwandte Artikel</h4>

en: <strong>&#8216;Order tags display&#8217;</strong> is the second. Once tags choosen, you can reorder them before display.
de_DE: <strong>&#8216;Order tags display&#8217;</strong> ist der zweite. Wenn die Tags ausgesucht sind, kannst Du sie vor der Anzeige umsortieren.

en: <strong>&#8216;Order tags selection&#8217;</strong> is the first step during tag's cloud generation, corresponding to collect tags.
de_DE: <strong>&#8216;Order tags selection&#8217;</strong> ist der erste Schritt um die Tag Cloud zu generieren und bezieht sich auf die Sammlung von Tags.

en: <strong>Advanced usage</strong>:
de_DE: <strong>Besonderer Gebrauch</strong>:

en: <strong>Example:</strong> You want display randomly the 100 tags most popular.<br />
de_DE: <strong>Beispiel:</strong> Du möchtest die 100 populärsten Tags in zufälliger Reihenfolge anzeigen.<br />

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: All
de_DE: Alle

en: Automatically display related posts into feeds
de_DE: Zeigt automatisch themenverwandte Beiträge  in feeds

en: Automatically display related posts into post content
de_DE: Verwandte Artikel in Beiträgen anzeigen:

en: Automatically display tags list into feeds
de_DE: Zeigt automatisch eine Tag Liste in feeds

en: Automatically display tags list into post content:
de_DE: Zeigt automatisch eine Tag Liste im Beitrag:

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Do you really want to restore the default options?
de_DE: Willst Du wirklich die Standardeinstellungen wiederherstellent?

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Embedded Tags
de_DE: Eingebettete Tags

en: Enter the positioned title before the list, leave blank for no title:
de_DE: Titel für die Liste, wenn diese keinen Titel haben soll, dann leer lassen:

en: Enter the text to show when there is no related post:
de_DE: Text der angezeigt wird, wenn es keinen themenverwandten Beitrag gibt:

en: Enter the text to show when there is no tag:
de_DE: Text der erscheinen soll, wenn ein Beitrag keinen Tag hat:

en: Example: If you ignore case, auto link feature will replace the word "wordpress" by the tag link "WordPress".
de_DE: Beispiel: Bei Aktivieren dieser Funktion wird das Wort  "wordpress" durch den Tag Link "WordPress" ersetzt.

en: Example: You have a tag called "WordPress" and your post content contains "wordpress", this feature will replace "wordpress" by a link to "wordpress" tags page. (http://myblog.net/tag/wordpress/)
de_DE: Beispiel: Du hast ein Tag namens "WordPress" und Dein Beitrag enthält "wordpress", dann wird diese Funktion "wordpress" durch einen Link zur "wordpress" Tag Seite ersetzen. (http://myblog.net/tag/wordpress/)

en: Flat (default)
de_DE: Flat (Standard)

en: Font color max: (default: #000000)
de_DE: Schriftfarbe groß: (Standard: #000000)

en: Font color mini: (default: #CCCCCC)
de_DE: Schriftfarbe klein: (Standard: #CCCCCC)

en: Font size max: (default: 22)
de_DE: Größte Schriftgröße (Standard: 22)

en: Font size mini: (default: 8)
de_DE: Kleinste Schriftgröße (Standard: 8)

en: Include categories in result ?
de_DE: Kategorien in Suchergebnis einbeziehen?

en: List (UL/LI)
de_DE: Liste (UL/LI)

en: Max tags to display: (default: 45)
de_DE: Maximale Anzahl Tags, die angezeigt werden (Standard: 45)

en: No content to edit.
de_DE: Nichts zu bearbeiten

en: No related posts.
de_DE: Keine verwandten Artikel

en: No tag for this post.
de_DE: Der Beitrag hat kein Tag.

en: No tags for this post.
de_DE: Keine Tags zu diesem Beitrag.

en: No tags.
de_DE: Keine Tags.

en: Options
de_DE: Einstellungen

en: Options saved
de_DE: Einstellungen gespeichert.

en: Point (default)
de_DE: Punkt (Standard)

en: Post link format:
de_DE: Format Beitragslink:

en: Post tag separator string:
de_DE: Zeichen, mit dem Tags zu trennen sind:

en: Pourcent
de_DE: %

en: Random
de_DE: Zufallsauswahl

en: Rename
de_DE: Umbenennen

en: Reset Options
de_DE: Einstellungen zurücksetzen

en: Show all dates
de_DE: Zeige alle Daten

en: Tag link format:
de_DE: Tag Link Format:

en: Tags cloud type format:
de_DE: Tag cloud type format:

en: Tags for Current Post
de_DE: Tags für aktuellen Beitrag

en: TaxoPress options resetted to default options!
de_DE: Einstellungen auf Standard zurückgesetzt!

en: TaxoPress: Options
de_DE: TaxoPress: Einstellungen

en: Text to display after tags list:
de_DE: Text nach der Tag-Liste:

en: Text to display before tags list:
de_DE: Text vor der Tag-Liste:

en: Text to display if no tags found:
de_DE: Text der erscheint, wenn keine Tags gefunden wurden:

en: The colours are hexadecimal colours,  and need to have the full six digits (#eee is the shorthand version of #eeeeee).
de_DE: Bitte Hexadecimal-Farben angeben (vollständig sechsstelle!) (nicht: #eee sondern #eeeeee).

en: The font size units option determines the units that the two font sizes use.
de_DE: Die Einheit wird sowohl für die minimale als auch für die maxmale Größe verwendet.

en: The two font sizes are the size of the largest and smallest tags.
de_DE: Die beiden Größen geben den größten und den kleinsten Tag an.

en: The units to display the font sizes with, on tag clouds:
de_DE: Einheit für Buchstabengröße in Tag-Cloud:

en: There is no excerpt because this is a protected post.
de_DE: Es gibt keinen Auszug, weil dies ein geschützter Beitrag ist.

en: Title:
de_DE: Titel:

en: Unit font size:
de_DE: Einheit für Schriftgröße:

en: Use auto color cloud:
de_DE: Auto Color Cloud verwenden:

en: You can find markers and explanations <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki">in the online documentation.</a>
de_DE: Du kannst Marker und Erklärungen hier finden: <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki"> Online Dokumentation.</a>

en: You must set &#8216;Order tags selection&#8217; to <strong>count-desc</strong> for retrieve the 100 tags most popular and &#8216;Order tags display&#8217; to <strong>random</strong> for randomize cloud.
de_DE: Dann musst Du &#8216;Order tags selection&#8217; auf<strong>count-desc</strong> setzen, um die 100 populärsten Tags zu erhalten und &#8216;Order tags display&#8217; auf <strong>random</strong>, um sie in zufälliger Reihenfolge anzuzeigen.

en: You must set zero (0) for display all tags.
de_DE: Du musst Null (0) eingeben, um alle Tags zu zeigen.
